skenitde

Vytlačiť

Titusa Zemana vyhlásili za blahoslaveného

Slovenského saleziánskeho kňaza Titusa Zemana v sobotu 30.9.2017 v Bratislave vyhlásili za blahoslaveného ako mučeníka. Za blahoslaveného ho vyhlásil prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato, ktorý bol vyslaný pápežom Františkom. Dekrét o mučeníctve schválil pápež na jar tohto roku.

Blahorečenie je to akt, ktorým – po uskutočnení predpísaného procesu – pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval verejný cirkevný kult, na istom území a predpísanými spôsobmi, napríklad v diecéze, ktorá proces viedla, alebo aj v celom národe, do ktorého Boží služobník patril, alebo v určitej skupine veriacich, napríklad v reholi. Zároveň pápež stanoví aj dátum liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného.

Titus Zeman sa rozhodol zachraňovať mladé duchovné povolania. Na jeseň v roku 1950 dvakrát tajne sprevádzal mladých bohoslovcov cez rieku Moravu a cer Rakúsko do Talianska, aby mohli dokončiť štúdiá a pomohol utiecť na slobodu aj niektorých diecéznym kňazom. Počas tretieho prechodu bol spolu s takmer celou skupinou zatknutý. Obvinenia boli: špionáž a velezrada. Prokurátor žiadal trest smrti, no napokon dostal 25 rokov tvrdého väzenia bezpodmienečne, so stratou občianskych práv. Vystriedal väznice v Bratislave, Ilave a Leopoldove na Slovensku a v Mírove, Jáchymove a Valdiciach v dnešnej Českej republike. Z väzenia ho podmienečne prepustili v roku 1964 vo veľmi vážnom zdravotnom stave. Štátna bezpečnosť (ŠtB) ho však naďalej sledovala. Utrpenie spôsobené pobytom vo väzení spôsobilo, že 8. januára 1969 v Bratislave zomrel. Po Nežnej revolúcii (1989), začal byť Titus Zeman vnímaný ako mučeník za záchranu duchovných povolaní.

Pamiatku tohto významného človeka sme si uctili aj v Parku Drienová a to osadením drevenej sochy s Titusovou podobizňou, ktorá bola dňa 24.6.2017 slávnostne požehnaná. 

Fotografie z blahoslavenia v Bratislave ale aj z požehnania sochy Titusa Zemana: 


Zdroj foto: www.sme.sk


TOPlist