skenitde

Vytlačiť

Výstava Jude osudy fotografa Ivana Köhlera

jude-osudy-1-001Umelecký fotograf a výtvarník Ivan Köhler predstavuje v dňoch 13.11.-23.11.2017 v priestoroch výstavnej siene Veľvyslanectva Maďarska v Bratislave autorskú výstavu pod názvom "Jude osudy - rezidencia smrti". Ide o 20 kompozícií vo formátoch 100 x 100 cm - kombináciou techník. Rovnaký počet ako tých, ktorí sa vrátili.

Umelec tu netradičným spôsobom vyjadruje svoj postoj k holokaustu. Ako sám vysvetľuje "Úloha, ktorú som si vytýčil pri zostavení výstavy z rôznych úsekov v Osvienčime, bolo zachytiť ojedinelé prvky mravnej sily človeka v tiesni a nebezpečí".

Fotograf sa vybral aj na miesto činu, priamo do koncentračného tábora. "Mať povolenie fotografovať v depozitároch mi dalo zabrať. Tie množstvá okuliarov, zubov, vlasov, oblečenia a dokonca hračiek a bábik, ma postavilo pred neriešiteľné výpovede. Výsledok máte možnosť vidieť v novej galérii mesta Žilina na radnici", dodáva.

Pred 75 rokmi nariadilo ministerstvo vnútra zriadiť koncentračné stredisko na sústredenie židov zaradených do práce v žilinských kasárňach. Od marca do októbra roku 1942 odtiaľ vypravili 19 transportov smerujúcich väčšinou do Osvienčimu.

Ivan Köhler je môj priateľ a plne s ním a s pokorou vyjadrujem, že osudy židov nám nie sú ľahostajné.

Ladislav Židek

 

Videozáznamy - reportáže:

TV SEVERKA Jude osudy Rezidencia smrti

Vernisáž výstavy "Jude osudy - Rezidencia smrti"

Fotogaléria:

TOPlist