skenitde

Vytlačiť

Máj je mesiacom zrodu


68 EKO Programy KSS RajecTento rok sa s nami príroda veľmi zahráva. Snáď už nenájdeme nikoho, kto by tvrdil, že s prírodou je všetko v poriadku. Marec bol extrémne mrazivý a apríl zasa extrémne teplý. My v BIOMASE to vidíme na dodávke tepla v takmer 40 kotolniach. Apríl zasa ukázal úplne inú tvár aj v tom že bolo nielen extrémne teplo, ale aj extrémne sucho. Keďže pestujeme aj plodiny a chováme zvieratá tak vieme túto situáciu posúdiť a identifikovať aj dopady.

Oziminy takmer vyschli v apríli a rástli neprirodzene pomaly. Trávy určené na seno sa začínajú preberať k životu až teraz po dažďoch. Veľmi zlý dopad mali marec a apríl na hydinu. Husi, kačky, sliepky a bežce niekoľkokrát vynechali a znova začali znášku vajec, liahnivosť je oveľa horšia a schopnosť sadnúť na vajcia a vydržať na nich sa tiež oveľa zhoršila. To všetko sú dopady bezbrehého plytvania darmi Zeme a skutočne sme si čím ďalej tým viac vedomí, že extrémy sa budú znásobovať. Dovolím si tvrdiť, že ľudstvo má poslednú šancu prebrať sa a skutočne krotiť svoje vášne.

Morálny rozklad spoločnosti je obrovský a dopady sú zúfalé. Nie som pesimista a napriek tomu to píšem. Tak bezbrehé ťaženie lesov Slovenska a vyvážanie dreva v guľatine robia len rozvojové krajiny a za to všetko nastupuje trest. Trest prírody!

Napriek vyššie uvedenému sme v Bioklimatickom parku zimu a jar prežili viacmenej dobre a tešíme sa z nastupujúceho života. Napriek extrémnemu suchu nám zatiaľ všetky jazierka nevyschli, aj keď voda v nich výrazne klesla. Tieto drobné dažde v posledných dňoch nám aspoň trocha ovlažili prostredie.

Vo všetkých jazierkach sa už prirodzene liahnu tisícky žubrienok a iných živočíchov a z dna sa vynorili dávno oplakané karasy. Konečne po piatich rokoch denno denne práce v prospech prírody každý večer počúvame kŕkať žaby, celé dni sa ustavične dvíhajú kŕdle rôznych vtákov a takmer každý deň niektorá z mačiek nesie svoju korisť v podobe myši či hraboša.

Na ťahu sa u nás zastavilo množstvo vzácnych druhov vtákov ako napr. kačica chrapačka, bocian čierny, kalužiak, sluka, kôrovník, dudok a iné. Veľkú radosť nám už druhý rok robia vrátiace sa krty a tento rok nám prvýkrát zahniezdili lastovičky pri kozách. Denne sa tu preháňa aspoň 15 párov. Zahniezdil nám brhlík, penica, trsteniarik, myšiak i sokol myšiar, prirodzene množstvo drozdov, aspoň 4 páry škovránkov, ďatle i žlna, strnádky, vrabce poľné, stehlíky, prepelica poľná možno po 50 rokoch. Vracajú sa motýle, vážky a množstvo iných živočíšnych druhov.

Rozšírili sme i domáce zvieratá o mangalice, vietnamské prasiatka, páva.

Rozbeh nového života je v plnom prúde.

Ladislav Židek

Bioklimatický Park Drienová v máji:

Pozrite si videozáznam:

Výhľad z bocianieho hniezda

Husi labutie na jazere

TOPlist