skenitde

Vytlačiť

Alarmujúce správy o stave prírody

Z odhadovaných ôsmich miliónov druhov na svete až jeden milión vymiera obrovskou rýchlosťou, ktorá je desať až stonásobne vyššia než za posledných desať miliónov rokov. Uvádza sa to v zhrňujúcej 1800-stranovej správe, ktorú politikom predložilo viac ako 400 odborníkov Medzivládnej platformy pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES).

Ide o prvú zhrňujúcu správu OSN o stave prírody za 15 rokov.

Robert Watson, vedúci skupiny, ktorú OSN poverila zostavením správy potvrdzuje, že "Narúšame samotné základy nášho hospodárstva, živobytia, potravinovej bezpečnosti, zdravia a kvality života na celom svete". Ako ďaleho to až necháme zájsť, kedy si uvedomíme nezvratnosť nášho konania. Javí sa, že správam a tvrdeniam vedcov ľudstvo ani zodpovední ešte stále neveria.

Zmeny, ktoré nastali v dôsledku desaťročí ničenia a znečisťovania lesov, oceánov, pôdy a ovzdušia, ohrozujú spoločnosť prinajmenšom rovnako ako klimatické zmeny, uviedol Robert Watson, vedúci skupiny, ktorú OSN poverila zostavením správy.

Čítajte viac: https://tech.sme.sk/c/22114477/vyhynutie-hrozi-az-milionu-druhov-zivocichov-a-rastlin-tvrdi-osn-v-sprave.html#ixzz5nMf5nR8B

TOPlist