skenitde

Vytlačiť

Škola ochrany klímy v Hoštetíne

drevna stiepka dodava teplo pre celu dedinuV novembri sme sa zúčastnili 2,5 dňového kurzu Školy ochrany klímy u našich susedov v Čechách, v Centre Veronica v Hostětíne. Na prvý pohľad malá nenápadná dedinka v Bielych Karpatoch ukrývala veľa ekologických, rozumných a prospešných riešení infraštruktúry obce.

Popri prednáškach o zmene našej klímy a neveselých prognózach blízkej budúcnosti sme však neupadli do depresie ale dostali návod ako žiť plnohodnotne, zdravo a ohľaduplne k prírode. Ľudia v Hostětíne si tento životný štýl osvojili, nevrátili sa do doby kamennej, ako ekologicky zmýšľajúcich ľudí označuje plénum sveta, žijú v 21. storočí, používajú moderné technológie, ... len ... nepotrebujú konzumný spôsob života.

Samozrejme, keď je k otázkam zdravého životného prostredia naklonené riadenie obce, aj jeho obyvatelia sa vedia pripojiť. Tak sme mali možnosť vidieť obec s centrálnou teplárňou na drevnú štiepku, ktorá dodáva teplo všetkým domácnostiam. V letných mesiacoch je ohrev vody nahradený solárnymi panelmi. Odpadová voda z domácností je odvádzaná do koreňovej čističky, kde vodu čistia baktérie v náplni koreňového filtra spolu s koreňmi bahenných a vlhkomilných rastlín. Čistička tak pracuje bez elektrickej energie za minimálnych prevádzkových nákladov a prečistená voda sa vracia späť do potoka.

Samotné Centrum Veronica Hostětín je umiestnené do malého penziónu postaveného ako pasívny dom so zelenou strechou, svetlíkmi a oknami posadenými tak, aby sa využívalo čo najviac slnečné svetlo. Elektrickú energiu im dodávajú fotovoltaické panely, vetranie zabezpečuje dobre riešená rekuperácia a neplytvajú ani vodou, lebo na splachovanie využívajú vodu dažďovú.

Veronica spravuje aj obecnú muštáreň, kde lisujú jablkové mušty v BIO kvalite. Podporuje domáci trh a výrobu tradičných domácich produktov. Nájdete tu tradične sušené ovocie, vína, syry, či džemy. Pokiaľ ste vyznávači dovolenky v prírode, Hostětín a Biele Karpaty odporúčame navštíviť.

TOPlist