skenitde

Vytlačiť

Vzácne návštevy v Bioklimatickom Parku Drienová


60 LIFE Horizontal meeting 2018_BIOMASA Projects001001Bioklimatický park Drienová v Ďurčinej slúži presne na ten účel na ktorý bol zriadený.

Nielen cez víkendy a iné voľné dni park navštevujú denne rôzni návštevníci. Predovšetkým je rajom detí a rodičia to s nimi musia vydržať. Množstvo mláďat nielen domácich zvierat sú obohatením každej návštevy. Vyliahli sa prvé káčatá rulandských kačíc a už aj pižmových kačíc zo strednej Ameriky.

Uplynulý víkend sme mali vzácnu návštevu z harwardskej univerzity v USA a taktiež milú návštevu zaujímavého človeka z Českej republiky. Bavili sme sa teda o hviezdach, univerzitnom štúdiu a výskume v USA a o ďalekohľadoch ktoré odhalia meteority skôr ako inde. Rozprávali sme sa aj s človekom, ktorý prežil niekoľkokrát klinickú smrť, je plný elánu, pracuje, vyvíja nové veci a podporuje slabších.

Uplynulý týždeň nás navštívilo 30 zdravotne ťažko postihnutých občanov z Rajca a okolia pod vedením pani Mgr. Durajovej. Boli milo prekvapení takému príjemnému prostrediu v Bioklimatickom parku Drienová neďaleko ich domovov.

29. mája 2018 sme privítali návštevu študentov z Rakúska, ktorí sa  venovali hlavne monitorovaniu hrádzok na suchom potoku a tiež spôsobom ako zadržiavame vodu v prírode. Sám som si všetky opatrenia prešiel a videl som ako nám tento rok voda oveľa dlhšie zostala tam, kde vlani už boli suché korytá. Liahne sa nám tam množstvo žiab a karasy už veľké množstvo mladých „ihličiek".

Veľmi vzácnu návštevu 33 ľudí z DG ENV teda z Európskej komisie, ktorí sa venujú programu LIFE sme privítali 31.mája 2018. V Brne sa koná konferencia LIFE HORIZONTAL Meeting 2018 a v rámci nej sa vybrali na „study tour" práve ku nám. Navštívili najskôr BIOMASU v Kysuckom Lieskovci, kde sme prezentovali a intenzívne diskutovali o našich veľmi pekných skúsenostiach s programom EK LIFE. BIOMASA už implementovala 3 veľmi úspešné projekty, ktoré sú príkladom pre celú Európu. Preto si nás vybrali. Potom sme si pozreli ďalší zaujímavý projekt Biomasového logistického centra spoločnosti BIOPEL, a. s.

Na záver sme navštívili a odprezentovali našim milým hosťom Bioklimatický park Drienová v Ďurčinej a tu sme rozvinuli množstvo diskusií a nových podnetov. Park je perfektným miestom, kde aj ja ako biológ a genetik chápem množstvo vecí, ktoré som si ani nevedel predstaviť. Je úžasné sledovať, ako málo potrebuje príroda, aby sa vrátila do normálu. Ako veľa práce to však vyžaduje, pretože všetci sme sa zle naučili chovať sa k životu tak, aby nebol len pre nás...

Fotografie doložíme postupne.

Ladislav Židek

Foto návšteva monitorovacích expertov LIFE Programu 31.5.2018

Foto exkurzia študentov viedenskej BOKU University 29.5.2018

Foto vzácne návštevy

TOPlist