skenitde

V uplynulom týždni sme mali možnosť informovať širokú verejnosť v oblasti ekologického vykurovania drevnými peletami. V rámci projektu Dni energie na Slovensku sme sa predstavili v troch mestách – Žilina (30.05.2016), Banská Bystrica (03.06.2016) a Liptovský Mikuláš (04.06.2016).

DENS 2016 logo fullKaždý z nás môže prispieť svojou troškou k energetickým úsporám a k udržateľnejšej energetike a doprave. Stačí sa oboznámiť s možnosťami, ktoré nám zelené technológie ponúkajú, a pokiaľ je to možné, niektoré z nich využiť aj v praxi.

Na strategickom mieste v centrách miest sme mohli osloviť a informovať rôzne cieľové skupiny ako sú rodiny, ktoré zvažujú zmenu spôsobu vykurovania na drevné pelety, vlastníkov bytových domov, majiteľov firiem ale aj študentov, ktorí si raz budú zriaďovať svoje domácnosti, kedy im už drevné pelety ako zdroj paliva na vykurovanie nebude neznámy.

DSC05754 DSC05770

Návštevníci mali možnosť sa oboznámiť aj s technológiami ako sú solárne panely, tepelné čerpadlá či kotly na biomasu alebo sa dozvedieť viac o obnove bytových a rodinných budov (zatepľovaní) či vozidlách s alternatívnym pohonom.

Vnímame, že osveta využívania obnoviteľných zdrojov má veľký zmysel. Ešte aj dnes pojem drevné pelety nie je natoľko známy, že ide o ekologické palivo nezaťažujúce životné prostredie, ale aj menej známe to, že ide o spoľahlivé palivo a vykurovanie nimi je komfortné a plnoautomatické pre každú domácnosť.

Návštevnosť na podujatí si môžete pozrieť vo fotogalérií: Fotogaléria

index

Verejnosť bola informovaná v rámci podujatia TÝŽDEŇ TRVALO UDRŽATEĽNEJ ENERGIE V EURÓPSKEJ ÚNII, ktoré je súčasťou kampane TRVALO UDRŽATEĽNÁ ENERGIA V EURÓPE. Cieľom tohto ročníka je propagácia zelených technológií, úspor energie ako aj príkladov pre susedné regióny a tak rozšíriť využívanie obnoviteľných zdrojov energie najmä biomasy a slnečenej energie. Všetkým záujemcom, ktorým nie je ľahostajné to ako sa k životnému prostrediu človek stavia už niekoľko rokov a chce proti tomu urobiť konkrétne kroky, bolo podujatie to správne miesto ako sa inšpirovať. Účasť BIOMASY na podujatí sa konala v rámci disemninačných aktivít projektu SMAPUDE_LIFE - Strategické riadenie a plánovanie využívania domácej enegie.

Počas tohto týždňa (15.6.2016) navštívili sídlo BIOMASY v Kysuckom Lieskovci študenti Súkromnej SOŠ EDUCO z Námestova. V rámci exkurzie si študenti vypočuli prednášky o obnoviteľných zdrojoch energie, na ktorých sa dozvedeli o možnosti ako rozumne riadiť spotrebu energie, čo povedie k lepšiemu využitiu zdrojov energie a k zníženiu emisií skleníkových plynov. Ďalej sa dozvedeli o tom čo je biomasa, ako sa dá využiť ako miestny obnoviteľný zdroj energie a tiež im bol predstavený samotný proces výroby peliet. Taktiež boli oboznámení s činnosťami a aktivitami združenia BIOMASA, v krátkosti boli predstavené aj niektoré už zrealizované projekty zamerané na ochranu životného prostredia. Exkurzia pokračovala vo výrobných priestoroch, kde mali možnosť priamo vidieť výrobu peliet od zvozu pilín cez triedenie, sušenie, peletizáciu až po balenie vyrobených peliet a tak spojiť teóriu s praxou.

DSC05872 DSC05868

TOPlist